Muğla

Barış ve dostluk mesajı notalara yansıdı

Kos ve Bodrum Belediyesi işbirliğiyle Kumbahçe Mahallesi’nde Dostluk Konseri düzenlendi.

Önceki akşam düzenlenen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konser etkinliğinde binlerce kişi Türkçe ve Yunanca ezgilerle dostluk mesajları verdi.

25 Ağustos’ta Kos’ta gerçekleşen “Bizim Şarkılarımız” Bodrum Kos Dostluk Konseri’nin ikincisi Kumbahçe Mahallesi Halikarnas konser alanında yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras’ın barış, dostluk ve kardeşlik mesajları katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve karşı kıyıdan 50 kişilik bir heyet etkinliği izlemek üzere sabah saatlerinde Bodrum’a geldi. Bodrum Limanı’nda Belediye Başkanı Ahmet Aras ve ekibi tarafından karşılanan heyet, Bodrum Kalesi’ni gezdikten sonra başkanlık makamında ağırlandı. İyi niyet mektubunun imzalandığı başkanlık ziyaretinin ardından heyet, Hilmi Uran Meydanı’nda Aziz Nikolaos Kilisesi’nde açılan sergiyi gezdi.

Bodrum Belediyesi Kültür AŞ, Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından düzenlenen konser etkinliğine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras’ın yanı sıra belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve üyeleri, STK ve Oda temsilcileri ile Bodrum ve Kos’tan vatandaşlar katıldı.

Kısa film gösterimi ve etkinliğe katılamayan konukların mesajlarının okunmasıyla başlayan program, açılış konuşmalarıyla devam etti.

BAŞKAN ARAS: “BU KARDEŞLİK VE DOSTLUK SONSUZA DEK SÜRSÜN”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptığı açılış konuşmasında konser etkinliği projesinin ortaya çıkışından bahsederek Kos Belediye Başkanı Nikitaras ile ortak bir projeye imza attıklarını belirtti. Belediye Başkanı ve ekibine teşekkür eden Başkan Aras,

“Bu etkinlik sadece bir konser değil, bu birlikteliğin derinliğinde çok önemli ilkeler ve nitelikler var. Nedir bunlar? Tabii ki her şeyden önce barış. Atalarımızın bize emanet ettiği ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi. Aynı zamanda tabii ki şehirlerin siyaseti ülke genelinin siyasetinin önüne geçmiş durumda. Stratejik sorunları barış içinde çözmenin yolu iki halkın, iki kardeş şehrin bir araya gelmesi ve birlikte çalışmasıdır. Biz Ege’de barış, dostluk, sevgi ve kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasına devam eden Belediye Başkanı Ahmet Aras, 6 Şubat depreminde Kos Belediyesi’nin de büyük bir yardım kampanyası düzenlediğini hatırlatarak herkese teşekkür etti.

Konuşmasını dostluk ve kardeşlik mesajlarıyla sonlandıran Başkan Aras, “Bugün burada Kos ve Bodrum halkının kardeşliği için, barış ve özgürlük için çok güzel bir etkinlikteyiz. Umarım bu dostluk sonsuza kadar sürer, sonsuza kadar kardeş kalalım. Birbirimizi sevelim ve kucaklayalım” dedi.

BAŞKAN NİKİTARAS: “BİZ GERÇEKTEN BİRİZ VE HER ZAMAN BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAĞIZ”

Kos Belediye Başkanı Nikitaras ise burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Böyle anılarım olacağını hiç düşünmemiştim. Kardeşlik, dostluk ve barış… Bu konser kararını aldığımda biraz endişeliydim. Çok düşündüm ama geliştikçe herkesin gerçekten çok yardımcı olduğunu gördüm. Burada bir kez daha gördük ki hep birlikte bir olabiliyoruz. Umarım bu konser her yıl düzenlenir. Ve gerçekten bir olduğumuzun ve her zaman barış içinde yaşayacağımızın altını çizmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Yöresel oyunların da oynandığı gecede Bodrumlu yerel sanatçı Didem Kasal Esentürk ve Koslu Lefteris Stefanopoulos, Türk-Yunan dostluğunun marşı olan “Boğazın En Dar Yeri” şarkısını ve birçok Türkçe ve Yunanca şarkıyı seslendirdi. Etkinlik sırasında Bodrum ve Kos görüntülerinden oluşan bir video klip de büyük beğeni topladı.

Barış ve kardeşlik duygularını yaymak ve sürekliliğine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Bodrum Kos Dostluk Konseri, plaket ve çiçek takdimi ile sona erdi.

Başa dön tuşu