Muğla

Bodrumlu gaziler Ulu Önderimizin huzuruna çıktı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı ve 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla gaziler ve aileleri için bir gezi düzenlenirken, Bodrum Belediyesi tarafından bu anlamlı gün için “Bodrum’un Şehit ve Gazileri” kitabı hazırlandı.

Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Şehit Yakınları ve Gazi Hizmetleri Bürosu” tarafından düzenlenen gezi kapsamında gaziler, başkent Ankara’ya gitti.

Bodrumlu gaziler, Ankara’da ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de çelenk koyma töreni gerçekleştirdi. Aslanlı yoldan Anıtkabir’e ulaşan gaziler, ziyarete gelen vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Çelenk koyma töreni ve saygı duruşunun ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkan Yardımcısı Gazi Kemal Berber, Anıtkabir Özel Defteri’ne yazı yazdı. Törenin ardından gaziler müzeyi gezdi.

Birinci Meclis Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi), İkinci Meclis Binası (Cumhuriyet Müzesi), Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi ve Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret eden gaziler son olarak Büyük Taarruz’un başladığı topraklar olan Afyon Kocatepe’ye gitti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Kemal Berber, “Bu güzel program için Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ve belediye yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Anıtkabir’i ziyaret etmek ve resmi bir törenle Atamızın kabrine çelenk koymak bizim için onur ve gurur vericiydi. Bizim için çok anlamlı ve güzel bir anı oldu” dedi.

Ankara Vali Yardımcısı ve eski Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Beyazıt Yumuk, gazileri kaldıkları otelde ziyaret etti. Yılmaz, yıllar sonra Bodrumlu gazileri görmekten mutluluk ve gurur duyduğunu ifade etti.

BODRUM ŞEHİT VE GAZİLERİ KİTAP İMZA GÜNÜ

Bodrum Belediyesi Kültür Yayınları arasında yerini alan “Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri” kitabının imza günü etkinliği düzenleniyor.

“Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri” kitabının imza günü, 19 Eylül Gaziler Günü’nde saat 18.00’de Çarşı Mahallesi Eski Sanat Okulu Sokak’ta bulunan Bodrum Belediyesi Kültür AŞ Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde gerçekleşecek.

Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi personeli Cezmi Çoban tarafından derlenen kitapta, 23 Haziran 1565’te Malta’da şehit olan Bodrumlu Amiral Turgut Reis’ten başlayarak 2000’li yıllardaki İç Güvenlik Harekâtlarına kadar Bodrumlu şehit ve gazilerin askeri kimlik bilgileri, madalyaları, ulaşılabilen fotoğrafları, mektupları, anıları ve aileleriyle yapılan röportajlar yer alıyor.

“CUMHURİYETİN 100. YILI ANISINA BODRUM’A KAZANDIRILAN BİR ESER”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras;

“Ordu-millet birlikteliği ile birçok destanı içinde barındıran tarihimiz; ‘varlığını Türk varlığına adayan’ isimli ve isimsiz kahramanlarımızın hikayeleri ile doludur. Onların geleceğimize ışık tutan kahramanlıklarını araştırmak, yaşadıkları zorlukları öğrenmek ve bize bıraktıkları cennet vatanın kıymetini bilmek bu topraklarda yaşayan her bireyin görevidir. Belediyemiz personeli Cezmi Çoban tarafından belediyemizin bir kültür hizmeti olarak kaleme alınan Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri kitabı; milletimizin ve vatanımızın savunması için yedi düvele karşı birçok cephede savaşan, bu uğurda şehit ve gazi olan Bodrumlu askerlerimizin isimlerini ve hikayelerini ortaya çıkarmak, onları yeni nesillere tanıtmak ve bu kahraman askerlerimizin kamuoyu tarafından bilinmesini sağlamak amacıyla; diğer il ve ilçelere de örnek olabilecek kapsamlı bir arşiv ve saha araştırması çalışmasıdır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı anısına böyle bir eseri Bodrum’a kazandırdığı için kendisine ve kitapta emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Bodrum Belediye Meydanı’nda saat 11.00’de bir tören düzenlenecek.

Başa dön tuşu