Muğla

Köyceğiz’de ormanlık alandan yükselen alevler söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde çıkan orman yangını havadan ve karadan müdahale ile söndürüldü.

Bu yaz hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi birçok orman yangınına neden oldu. Muğla ve civarında gündüz hava sıcaklıkları hala 30 derecenin üzerinde seyrediyor. Bu durum orman yangını riskinin devam etmesine sebebiyet veriyor. Dünya genelinde orman yangınları hektarlarca ormanlık alanın kül olmasına neden oldu.

Özellikle komşu Yunanistan’da çıkan orman yangını günlerce kontrol altına alınamadı. Ülkenin turizmini olumsuz etkileyen yangın nedeniyle oldukça büyük bir ormanlık alan yok olurken bazı bölgeler ise boşaltıldı. Neyse ki Türkiye’de bu yıl çıkan orman yangınlarının hemen hepsi hızlı ve profesyonel müdahale sayesinde büyümeden söndürüldü. Muğla civarında onlarca orman yangını çıkmasına karşın, yangınların tamamı 2 sene önce yaşanan Marmaris yangını gibi bir felakete dönüşmeden kontrol altına alındı. Son olarak Köyceğiz’de ormanlık alanda yükselen alevler, havadan ve karadan zamanında ve hızlı müdahale sayesinde söndürüldü.

Akköprü Mahallesi Cehennem Deresi mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Ekiplerin 2 uçak ve helikopterle havadan, arazi araçlarıyla da karadan müdahale ettiği yangın, yayılmadan kontrol altına alındı.

Soğutma çalışmalarının devam ettiği bölgede yaklaşık 3 dönüm ormanlık alan zarar gördü.

Başa dön tuşu