Muğla

Marmarisli kahraman gazilerin anıları belgesel oldu

Marmaris Belediyesi, 19 Eylül Gaziler Günü’nde Marmaris’te yaşayan gazilerin anılarını anlattığı “Marmaris’in Kahraman Gazileri” adlı bir belgesel hazırladı. Belgesel filmin özel gösterimi Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Mareşal Rütbesi’ ve ‘Gazi’ unvanının verildiği günün yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, Marmaris Belediyesi tarafından özel bir etkinlikle kutlanacak. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Özel Kalem Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında Marmaris’te yaşayan gazilerle görüşüldü. Toplam 15 gazi ile yapılan röportajlarda gaziler Kıbrıs çıkarması ile ilgili anılarını anlattı. Röportajlar film haline getirilerek 19 Eylül Gaziler Günü’nde düzenlenecek özel bir gösterimle izleyicilerin beğenisine sunulacak. Armutalan Kültür Merkezi’nde gösterilecek belgesel film saat 12.30’da başlayacak. Sabah saat 10.30’da ise Marmaris Kaymakamlığı koordinasyonunda Atatürk Meydanı’nda resmi çelenk sunma töreni gerçekleştirilecek.

“TÜM VATANDAŞLARA DAVET”

Bu ülkenin gazileriyle her zaman gurur duyduğunu ve onlara çok şey borçlu olduğunu belirten Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, bu anlamlı günde gazilere olan minnet borçlarını ifade etme fırsatı bulduklarını belirtti. Tüm Marmarislileri film gösterimine davet eden Başkan Oktay, “Şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıralarını sonsuza kadar yaşatmak ve onlara minnet duygularımızı ifade etmek hepimizin ortak görevidir. 19 Eylül Gaziler Günü’nde kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Başa dön tuşu