Muğla

Prof. Erbaş Muğla’dan herkesi Kur’an okumaya çağırdı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Başkanlığımız, toplumu din konusunda aydınlatma görevi doğrultusunda ihtiyaç ve talepleri dikkate alan bir yaklaşımla hizmet alanını her geçen gün genişletmektedir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Muğla’da Kur’an kurslarının açılışına katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş Muğla’dan: “7’den 70’e herkesi Kur’an öğrenmeye davet ediyorum” şeklinde bir çağrıda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2023-2024 eğitim öğretim yılı Kur’an kurslarının açılış töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Muğla’da gerçekleştirildi.

Kur’an kurslarının açılış töreni Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda gerçekleştirildi. Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş, “Yeni bir akademik yıla başlamanın sevinci ve heyecanı içerisindeyiz. Bize bu mutluluğu bir kez daha yaşatan Allah’a hamdolsun. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizin her ilinde, ilçesinde, beldesinde, köyünde bütün hazırlıklarımızı tamamladık ve bugün ‘Bismillah’ diyerek Kur’an kurslarımızın açılışını yapıyoruz. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 4-6 yaş grubu Kur’an kursları için 11 Eylül 2023 Pazartesi günü, diğer programlar ise bugün başladı. Bu vesileyle 7’den 70’e milletimizin her ferdini Kur’an öğrenmeye davet ediyorum. İnanıyorum ki Kur’an sevdalısı asil milletimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da davetimize kulak verecek ve çağrımıza icabet edecektir. Kur’an kurslarımızı inşa etmek için birbirleriyle yarıştıkları gibi, Kur’an öğrenmek için de birbirleriyle yarışacaklardır. İnşallah Kur’an kurslarımız aracılığıyla uzakları yakınlaştıracak, sevgi, saygı, kardeşlik ve muhabbet bağlarımızı güçlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“İnsanları din konusunda aydınlatmak için görevimizi sürdürüyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığının dünden bugüne ‘toplumu din konusunda aydınlatma’ görevini etkin ve geniş bir şekilde yürütmeye devam ettiğini anlatan Erbaş, “Başkanlığımız, toplumu din konusunda aydınlatma görevi ile ihtiyaç ve talepleri dikkate alan bir yaklaşım içerisinde hizmet alanını her geçen gün genişletmektedir. Bu doğrultuda genç, yetişkin, kadın, erkek, engelli ve benzeri toplumun tüm kesimlerinin yaygın din eğitimi faaliyetlerinden etkin ve verimli bir şekilde yararlanmasını sağlayan programlar geliştiriyor. Zamanın ruhuna ve çağın şartlarına göre kendimizi sürekli yeniliyor, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarını her zaman göz önünde bulundurarak onlara daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunmanın mücadelesini veriyoruz. Nitekim pandemi sürecinde de online Kur’an-ı Kerim dersleri ile halkımızın evlerine konuk olarak eğitimlerimize devam ettik. Birçok ilimizde, ilçemizde, beldemizde ve köyümüzde büyük yıkıma neden olan 6 Şubat depreminde de Kur’an eğitimine ara vermedik. Hatta sadece çadırlarda ve konteynerlerde Kur’an ve dini bilgiler eğitimi vermedik. Kurslarımızda özellikle 4-6 yaş arası çocuklarımız üzerinde deprem felaketinin izlerini silmek için onlara ve ailelerine rehberlik ve manevi danışmanlık hizmeti verdik. Hem çocuklarımızın hem de ailelerinin acılarını hafifletmek ve yaralarını sarmak için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

“Din duygusunu kazandırmak anne babaların görevi”

Dr. Erbaş, din duygusunun fıtrî olduğunu ve bu ihtiyacı temin etmenin öncelikle ebeveynlerin görevi olduğunu belirterek, “Çocuğun dinî gelişimine katkı sağlamak, desteklemek ve ortam hazırlamak en az diğer ihtiyaçların karşılanması kadar önemlidir. Biz de 2013 yılında açtığımız ve her yıl genişleterek geliştirdiğimiz 4-6 yaş Kur’an kurslarımızı bu ihtiyacın en doğru ve sağlıklı şekilde karşılanması için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu yıl bu kurslarımızda eğitim faaliyetlerimize 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başladık. Hamdolsun milletimiz 4-6 yaş kurslarımıza büyük ilgi gösteriyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu